Wystawa Marcina Kowalika i Oliviera Whelana „MEANINGS”- uwalnianie myśli z formy

Fundacja Laboratorium Sztuki rozpoczyna swoją działalność wystawą prac Marcina Kowalika oraz Oliviera Whelana MEANINGS, a także  instalacji artystycznych i performancem Marcina Kowalika.

Jedna z prac zupełnie zmieni swój „stan skupienia”. Zgodnie z programem artystycznej Grupy LASEM, do której Marcin Kowalik należy, praca przejdzie z jednego medium w inne, zostanie ZDEFRAMESTROWANA.
Będzie to test „wytrzymałości” artystycznej dzieła.

„Deframestracja to koncepcja artystyczna sformułowana przez Grupę LASEM w 2013 r. Jej głównym założeniem jest pozbawianie sztuki ram, uwalnianie myśli z formy w jakiej została zamknięta. Jedną z podstawowych realizacji idei deframestracji są ubrania wyszywane przez Grupę z oryginalnych obrazów malarskich” – tak definiuje ten koncept Grupa LASEM.  Artysta wraz z publicznością, będą mieli okazję ocenić do czego tak naprawdę przypisany jest duch sztuki: do formy, treści, a może koncepcji zawartej w dziele.

Artyści Marcin Kowalik i Olivier Whelan współpracują ze sobą od 2013 roku i mają za sobą szereg wspólnych wystaw, m.in. w Zamościu, Warszawie i Oslo.

Malarstwo Marcina Kowalika to przede wszystkim intelektualna gra miedzy widzem a obrazem.Od wielu lat konsekwentnie buduje struktury swojej malarskiej wyobraźni. Warstwa tematycznych zainteresowań Kowalika zamyka się w kilku cyklach, które nieprzerwanie realizuje: Przestrzeń podróży, Pejzaż w pudełku, Nieznane królestwo, Back to Basics, Faza lustra. Od strony formalnej jego obrazy można określić mianem przestrzennych, często iluzyjnych struktur geometrycznych, w których osadzony jest bardzo wyrafinowany kolor. Obraz to źródło poszukiwań. Podczas malowania, Kowalik nieustannie bada oddziaływanie elementów obrazu. Stawiając się w pozycji widza prowadzi nieustającą, malarską dyskusję z tym, co powstaje na płótnie .  Prace Marcina Kowalika to malarska wycieczka w iluzoryczny świat przepełniony geometrią, intensywnym kolorem, światłem, cieniem i głębią.

Olivier Whelan prezentuje twórczość bardziej organiczną, zestawiając ze sobą struktury pędzące z różną prędkością, w różnych kierunkach, pochodzących z różnych miejsc w czasie. Prace obu artystów łączy jednak dociekliwość w eksperymentowaniu z formą, zgłębianiu jej struktury i wewnętrznych zależności.

Wystawę można oglądać od 17.11.2017  do 17.01.2018, od poniedziałku do piątki od 10.00 do 15.00.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *