Fundacja Laboratorium Sztuki rozpoczyna swoją działalność wystawą prac Marcina Kowalika oraz Oliviera Whelana MEANINGS, a także instalacji artystycznych i performancem Marcina Kowalika.
Jedna z prac zupełnie zmieni swój „stan skupienia”. Zgodnie z programem artystycznej Grupy LASEM, do której Marcin Kowalik należy, praca przejdzie z jednego medium w inne, zostanie ZDEFRAMESTROWANA.
Będzie to test „wytrzymałości” artystycznej dzieła.
„Deframestracja to koncepcja artystyczna sformułowana przez Grupę LASEM w 2013 r. Jej głównym założeniem jest pozbawianie sztuki ram, uwalnianie myśli z formy w jakiej została zamknięta. Jedną z podstawowych realizacji idei deframestracji są ubrania wyszywane przez Grupę z oryginalnych obrazów malarskich” – tak definiuje ten koncept Grupa LASEM. Artysta wraz z publicznością, będą mieli okazję ocenić do czego tak naprawdę przypisany jest duch sztuki: do formy, treści, a może koncepcji zawartej w dziele.
Artyści Marcin Kowalik i Olivier Whelan współpracują ze sobą od 2013 roku i mają za sobą szereg wspólnych wystaw, m.in. w Zamościu, Warszawie i Oslo.
Malarstwo Marcina Kowalika to przede wszystkim intelektualna gra miedzy widzem a obrazem.Od wielu lat konsekwentnie buduje struktury swojej malarskiej wyobraźni. Warstwa tematycznych zainteresowań Kowalika zamyka się w kilku cyklach, które nieprzerwanie realizuje: Przestrzeń podróży, Pejzaż w pudełku, Nieznane królestwo, Back to Basics, Faza lustra. Od strony formalnej jego obrazy można określić mianem przestrzennych, często iluzyjnych struktur geometrycznych, w których osadzony jest bardzo wyrafinowany kolor. Obraz to źródło poszukiwań. Podczas malowania, Kowalik nieustannie bada oddziaływanie elementów obrazu. Stawiając się w pozycji widza prowadzi nieustającą, malarską dyskusję z tym, co powstaje na płótnie . Prace Marcina Kowalika to malarska wycieczka w iluzoryczny świat przepełniony geometrią, intensywnym kolorem, światłem, cieniem i głębią.
Olivier Whelan prezentuje twórczość bardziej organiczną, zestawiając ze sobą struktury pędzące z różną prędkością, w różnych kierunkach, pochodzących z różnych miejsc w czasie. Prace obu artystów łączy jednak dociekliwość w eksperymentowaniu z formą, zgłębianiu jej struktury i wewnętrznych zależności.
Wystawę można oglądać od 17.11.2017 do 17.01.2018, od poniedziałku do piątki od 10.00 do 15.00.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku!