Inauguracja działalności Fundacji Laboratorium Sztuki z siedzibą w Krakowie 17 listopada 2017

„MEANINGS”- UWALNIANIE MYŚLI Z FORMY  Wystawa Marcina Kowalika & Oliviera Whelana w Laboratorium Sztuki (inauguracja)

W piątek 17 listopada 2017 roku w Krakowie wystawa zatytułowana „MEANINGS” zainauguruje działalność Fundacji Laboratorium Sztuki. „MEANINGS” tworzą prace malarskie Marcina Kowalika oraz Oliviera Whelana. Wernisaż połączony będzie z performancem, w trakcie którego jedna z prac, stworzona przez artystę Marcina Kowalika specjalnie w tym celu, zostanie zdeframestrowana, a więc pozbawiona ram i uwolniona z formy. Towarzyszyć temu będzie prawdziwy spektakl światła i dźwięku. Wernisaż odbędzie się w wyjątkowym miejscu – całkiem innym niż zazwyczaj – aż 8 metrów pod ziemią w  podziemiach budynku przy ul. Balickiej 123 o godz. 19.00.

Obraz jako specyficzna rozmowa, jaką prowadzi dzieło sztuki z widzem i autorem

W Laboratorium Sztuki w ramach wystawy „MEANINGS” obejrzeć będzie można obrazy Marcina Kowalika z cyklu „Faza lustra” oraz jego najnowszy cykl pt. „Zbieżne”, jak również prace Oliviera Whelana.

Malarstwo Marcina Kowalika to przede wszystkim intelektualna gra miedzy widzem a obrazem. Idea malowania, obraz oraz malarstwo definiowane przez samego twórcę jako proces myślowy oparty na doznaniach wzrokowych, to główne kwestie artystycznych rozważań artysty. Od strony formalnej jego obrazy można określić mianem przestrzennych, często iluzyjnych struktur geometrycznych, w których osadzony jest bardzo wyrafinowany kolor. Artystę interesuje interpretacja jako twórcza (de)konstrukcja dzieła, czyli przebieg dialogu malarza z obrazem w procesie twórczym. Obraz to specyficzna rozmowa, jaką prowadzi dzieło sztuki z widzem, ale również z autorem, będącym jego pierwszym odbiorcą.

Obraz to źródło poszukiwań. Podczas malowania, nieustannie badam oddziaływanie elementów obrazu. Chodzi o moment, kiedy patrzymy na obraz i rodzą się w nas interpretacje, co moim zdaniem ma formę czegoś w rodzaju dialogu – mówi Marcin Kowalik.

Stawiając się w pozycji widza prowadzi nieustającą, malarską dyskusję z tym, co powstaje na płótnie. Prace Marcina Kowalika to malarska wycieczka w iluzoryczny świat przepełniony geometrią, intensywnym kolorem, światłem, cieniem i głębią.

W prezentowanych obrazach Artysta analizuje także zagadnienia związane z zapamiętywaniem obrazu, a także jego życia w naszym umyśle. Gdy odejdziemy od obrazu i nie mamy już jego widoku, proces kontemplacji nie kończy się, ponieważ zostaje z nami jego powidok. Obraz lub raczej przestrzeń malarska, istnieje tylko wtedy, kiedy o nim myślimy. Zatem po odejściu od obrazu, po opuszczeniu galerii czy muzeum, zabieramy ze sobą całą tę żywą strukturę – przestrzeń malarską, nasz dialog z obrazem i jego twórcą.

– Po odejściu od obrazu zostaje nam jedynie subiektywny powidok, który zabieramy ze sobą, a obnażony, ogołocony obraz, „obraz bez znaczenia”, pozostaje pusty na pustej ścianie w galerii – podsumowuje Kowalik

Olivier Whelan natomiast prezentuje twórczość bardziej organiczną, zestawiając ze sobą struktury pędzące
z różną prędkością, w różnych kierunkach, pochodzących z różnych miejsc w czasie.

Prace obu artystów łączy dociekliwość w eksperymentowaniu z formą, zgłębianiu jej struktury
i wewnętrznych zależności. Marcin Kowalik i Olivier Whelan współpracują od 2013 roku i mają za sobą szereg wspólnych wystaw, m.in. w Zamościu, Warszawie i Oslo.

Deframestracja – test „wytrzymałości” artystycznej dzieła

 Wydarzeniu w Laboratorium Sztuki będzie towarzyszył autorski performance Marcina Kowalika, w trakcie którego jedna z prac artysty zupełnie zmieni swój „stan skupienia”. Każdy z obecnych będzie mógł doświadczyć tego stanu. Zgodnie z programem artystycznej Grupy LASEM, do której Marcin Kowalik należy, praca przejdzie z jednego medium w inne, zostanie ZDEFRAMESTROWANA.

– Deframestracja to koncepcja artystyczna sformułowana przez Grupę LASEM w 2013 r. Jej głównym założeniem jest pozbawianie sztuki ram, uwalnianie myśli z formy w jakiej została zamknięta. Jedną
z podstawowych realizacji idei deframestracji są ubrania wyszywane przez Grupę z oryginalnych obrazów malarskich
– tak definiuje ten koncept Grupa LASEM.

Artysta wraz z publicznością, będą mieli okazję ocenić do czego tak naprawdę przypisany jest duch sztuki:
do formy, treści, a może koncepcji zawartej w dziele.

 Wystawę można oglądać od 17 listopada 2017 r.  do 17 stycznia 2018 r. od poniedziałku do piątku w godz.  10.00-16.00 w Krakowie w przyziemiach biurowca przy ul. Balickiej 123. Wstęp wolny.

Ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność

Organizatorem wystawy i wernisażu jest Fundacja Laboratorium Sztuki, która tego dnia inauguruje swoją działalność. Jej celem jest pomoc młodym twórcom, artystom, a także twórczo uzdolnionym dzieciom i młodzieży, zwłaszcza ze środowisk wykluczonych społecznie.

– To pierwszy z naszych projektów, który związany jest bezpośrednio z wsparciem dla młodych artystów. Współpraca z Marcinem Kowalikiem była i jest dla nas niezmiernie inspirująca. Pokazała nam, że obraliśmy w Fundacji dobry kierunek. Jeden z kolejnych, nad którymi obecnie pracujemy związany jest z naszym wsparciem dla dzieci z domów dziecka. Poprzez dostęp do świata sztuki chcemy pokazać dzieciom, że ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność. – mówi Joanna Mizińska z Fundacji Laboratorium Sztuki – i dodaje – Do tworzenia razem z nami LABORATORIUM SZTUKI zapraszamy wszystkich, komu bliskie są nasze cele, artystów, studentów sztuk plastycznych, instytucje kultury, galerie, kuratorów sztuki i historyków sztuki, pedagogów.

Partnerzy wystawy: Brave Brain, Kondrat Wina Wybrane, HM Design – Manufaktura Mebli, VOLVO, Galeria Tortów Artystycznych, kancelaria GACH MIZIŃSKA.

Link do wydarzenia na Facebooku: TUTAJ.


DO POBRANIA:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *