O projekcie SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM”
Projekt SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” to cykl 4 spotkań ze sztuką, podczas których wspólnie z artystą tworzymy wspólny obraz lub instalację.
Projekt jest podzielony na 4 pojedyncze spotkania z naszymi Artystami – Mistrzami.
Każde spotkanie odbywa się z udziałem Artysty oraz publiczności – mieszkańcami Krakowa, w tym także dziećmi i młodzieżą.
Celem jest umożliwienie interakcji między Mistrzem i Uczestnikami i możliwości wspólnej pracy.
Co robimy razem?
Malujemy wspólny obraz!
Każde Spotkanie z Mistrzem jest organizowana z innym Artystą, który jest związany z Krakowem lub który tu pracuje. Jako efekt spotkania powstaje wspólna praca Mistrza i Uczestników. Prace powstałe w ramach projektu zostaną wystawione na wernisażu kończącym wydarzenie.
– Celem naszego projektu jest stworzenie zwykłym Odbiorcom sztuki możliwość interakcji pomiędzy Artystą i Odbiorcą sztuki w akcie kreacji dzieła. Chcemy pozbawić spotkanie ze sztuką aury niedostępności czy oficjalności i zaproponować Uczestnikom spotkanie z człowiekiem. Pośrednio nasz projekt umożliwia edukację artystyczną, co jest bliskie celom naszej Fundacji. Fizycznym efektem tej interakcji jest stworzenie przez Uczestników wspólnego obrazu/dzieła, które jest efektem interakcji Artysta-Uczestnicy – tak przedstawia cel projektu Fundacja Laboratorium Sztuki.
Temat przewodni
Projekt SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” będzie posiadał temat przewodni, bardzo ogólny, ale pozwalający zaobserwować to, jak różnie każdy z Artystów i Uczestników może ten temat wyrazić.
Tematem spotkań chcielibyśmy uczynić „Horyzonty” rozumiane dosłownie jako odniesienie do miasta (Krakowa) lub miejsca, w którym żyjemy lub jako odniesienie do naszego myślenia, kreatywności, do granic, które tworzymy w nas i wokół nas.
Horyzonty to też temat, który może w sposób oczywisty zostać odniesiony do miejsca, w którym znajdujemy się, czyli Krakowa. Może on stanowić metaforę. Może również stanowić odniesienie do kwestii bardziej metafizycznych, związanych z uprzedzeniami, ograniczeniami, naszym myśleniem, naszymi obawami.
Chcemy poprzez taki dobór tematu umożliwić Uczestnikom aktywne uczestniczenie w kreacji pracy oraz świadome uczestniczenie w sztuce.
Artyści
Artystami, którzy zostali zaproszeni do udziału w projekcie są:
Cecylia Malik
Malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Urodzona w 1975 roku. W latach 1995-2001 studiowała na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla młodych twórców (2002 roku). Jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych, realizowanych w głównej mierze w Krakowie. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak Kraków), „365 Drzew” i „6 Rzek”. Za realizację projektu „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia. Owocem nagrodzonego projektu jest publikacja, pod tym samym tytułem, wydana w 2011 roku przez fundację Bęc Zmiana, w formie książki–albumu. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą – w kategorii artysta roku. Brała udział w Biennale fotografii w Poznaniu oraz w 11 Biennale Sztuki Współczesnej Dialogues w Petersburgu. 2012 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie bierze udział w wystawie „Artyści Brała udział w wystawie „Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979″ w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK https://mocak.pl/artysci-z-krakowa-generacja-1970-1979. Brała także udział w wystawie Leszek Misiak i uczniowie – Przestrzeń dla Sztuki – OPEN EYES FESTIVAL 2017. Kurator projektu „Przestrzeń dla sztuki”- Joanna Gościej-Lewińska https://nck.krakow.pl/leszek-misiak-uczniowie-open-eyes-festival/.
Marcin Kowalik
Urodził się w 1981 r. w Zamościu i jest absolwentem tamtejszego Liceum Plastycznego. W latach 2001-2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 r. zdobył stopień doktora, a w 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Obecnie jest asystentem w jego pracowni. Artysta mieszka i tworzy w Krakowie. Znajduje się w czołówce plebiscytu „Rzeczpospolitej” – „Kompas Młodej Sztuki”. Warstwa tematycznych zainteresowań Kowalika zamyka się w kilku cyklach, które nieprzerwanie realizuje: „Przestrzeń podróży”, „Pejzaż w pudełku”, „Nieznane królestwo”, „Back to Basics”, „Faza lustra”. Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, Borowik Collection, Clifford Chance Collection i licznych małych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Ostatnie wystawy indywidualne to wystawa z 2016 „A Tale of the Working (Wo) Man” w Galerii Pieńków, Knoxville, USA, w 2013 roku „Faza lustra” w BWA Galeria Zamojska, Zamość, a w 2009 roku wystawa pt.: „Nieznane królestwo, malarstwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Rafał Borcz
Urodził się w 1973 roku w Łańcucie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk P, w 1999 r. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka, aneks z grafiki w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego zaś aneks z rysunku w pracowni prof. Teresa Kotkowskiej-Rzepeckiej. Od 1998 roku zatrudniony na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Tworzy cykle tematyczne: wilki, samochody, przystanki. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także kilkadziesiąt zbiorowych. W 2000 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a pięć lat później Stypendium Fundacji Grazella. W 2001 roku został laureatem Grand Prix 35 Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień”. Na tym samym biennale zdobywał też dwukrotnie Nagrodę Publiczności oraz w 2013 roku wyróżnienia Gazety Wyborczej oraz Artinfo.pl. Aktualnie bierze udział w wystawie „Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979″ w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK https://mocak.pl/artysci-z-krakowa-generacja-1970-1979. Brał także udział w wystawie Leszek Misiak i uczniowie – Przestrzeń dla Sztuki – OPEN EYES FESTIVAL 2017. Kurator projektu „Przestrzeń dla sztuki”- Joanna Gościej-Lewińska https://nck.krakow.pl/leszek-misiak-uczniowie-open-eyes-festival/.
Mira Skoczek-Wojnicka
Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1984 roku w pracowni wklęsłodruku i litografii). W 1994 roku podjęła studia podyplomowe w zakresie konserwacji architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Uprawia malarstwo, rysunek i projektowanie graficzne. Trzykrotnie wyróżniona w konkursie na „Najlepszą grafikę miesiąca”, Grand Prix w 1999 roku za grafikę „Rozmowa w katedrze”; w 2000 roku Nagroda „Złota Rama” w Krakowie w konkursie „Mały obraz”; w 2001 roku wyróżnienie w XIX Premio Firenze w kategorii eco da moderna za obraz „Fresk dla Leonarda”; w 2002 roku II nagroda w XX Premio Firenze w kategorii mostra virtuale za grafikę „Terra vecchia”; 2002 roku wyróżnienie w konkursie „Muzyka w malarstwie” – Tychy, za obraz „Melancholia dla keith`a Jarret” a z infantkami”. Swoje prace prezentowała na około 45 wystawach indywidualnych i około 100 zbiorowych w Polsce, Hiszpanii, Holandii, Włoszech i Niemczech.
Program SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM”
- SZTUKA W INTERAKCJI Z MIRĄ SKOCZEK-WOJNICKĄ
29 lipca (niedziela) 2018 r.
godz. 10:00 – 16:00
Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 roku 17a, Kraków
Link do wydarzenia TUTAJ. - SZTUKA W INTERAKCJI Z MARCINEM KOWALIKIEM
2 września (sobota) 2018 r.
godz. 10:00 -16:00
Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39, Kraków
Link do wydarzenia TUTAJ. - SZTUKA W INTERAKCJI Z CECYLIĄ MALIK
22 września (sobota) 2018 r.
godz. 11:00 -16:00
Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
Link do wydarzenia TUTAJ. - SZTUKA W INTERAKCJI Z RAFAŁEM BORCZEM
13 października (sobota) 2018 r.
godz. 10:00 – 16:00
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
Link do wydarzenia TUTAJ. - SZTUKA W INTERAKCJI – WERNISAŻ PRAC
17 listopada (sobota) 2018 r.
godz. 18:00 – 19:00
ul. Dolnych Młynów 10 / Biała Sala, Kraków
Link do wydarzenia TUTAJ.
Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa i został objęty honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Dziękujemy naszym Partnerom za wsparcie!