SZTUKA W INTERAKCJI z Marcinem Kowalikiem – zapraszamy 2 września 2018

Zapraszamy dorosłych i dzieci do wspólnego tworzenia obrazu z malarzem Marcinem Kowalikiem, dr hab. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie  

Przyjdź i twórz z nami SZTUKĘ W INTERAKCJI. 

KIEDY:
2 września 2018 r. godz. od 11.00 do 16.00

GDZIE:
w Krakowie w Muzeum Lotnictwa, al. Jana Pawła 39, dojazd ul. M. Markowskiego

Z KIM?
MARCIN KOWALIK studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 r. zdobył stopień doktora, a w 2017 roku tytuł doktora habilitowanego. Obecnie jest asystentem w jego pracowni. Artysta mieszka i tworzy w Krakowie. Znajduje się w czołówce plebiscytu „Rzeczpospolitej” – „Kompas Młodej Sztuki”. Warstwa tematycznych zainteresowań Kowalika zamyka się w kilku cyklach, które nieprzerwanie realizuje: „Przestrzeń podróży”, „Pejzaż w pudełku”, „Nieznane królestwo”, „Back to Basics”, „Faza lustra”. Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, Borowik Collection, Clifford Chance Collection i licznych małych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Teraz zaprasza do wspólnego tworzenia mieszkańców Krakowa.

DLA KOGO?
Dla każdego kto lubi malować lub interesuje go sztuka i tworzenie sztuki – zapraszamy dorosłych, dzieci i młodzież.

Co będziemy robić podczas spotkania SZTUKA W INTERAKCJI Z MARCINEM KOWALIKIEM?

Tym razem chcemy zaproponować możliwość uczestnictwa w swoistego rodzaju malarskiej grze integracyjnej

Uczestnicy będą wspólnie pracować nad obrazami złożonymi z modułów – mniejszych obrazów. Praca będzie się składała z kilku etapów. 

W pierwszym etapie Uczestnicy będą mieli za zadanie tworzyć obrazy, których charakter będzie dowolny, mieszczący się w tematyce, tzn. każdy z Uczestników tworzy własny obraz, według własnej koncepcji, jednakże obrazy będą zawierały w swoich założeniach kompozycyjnych określony kształt – schemat kompozycyjny, który przez Uczestników będzie wcześniej losowany.

Uczestnicy będą pracować z wąską gamą przygotowanych przez Artystę kolorów.

Artysta Marcin Kowalik będzie czuwać nad całością wydarzenia, nad podziałem ról, doborem kompozycji i kolorów.

W efekcie takich prac powstaną spersonalizowane moduły, które na koniec będzie można położyć na podłodze obok siebie i dzięki zawartych w nich przebiegach kompozycyjnych stworzą jeden obraz.

Następnie Uczestnicy będą samodzielnie mieli możliwość ułożenia z powstałych obrazów autorskiego układu z tych wszystkich obrazków jakie w danym dniu powstały.

W drugim etapie Uczestnicy będą wybierać sobie obrazek (nie swój) i kontynuować pracę malarską nad nim rozwijając zapoczątkowany przez poprzedniego pracownika wątek po swojemu, synchronizując przebiegi kompozycyjne, aby lepiej pasowały ze sobą po kolejnym złożeniu.

Prace w tym etapie będą ponownie składane w całość, przy czym tym razem dołożone zostanie drugie tyle białych obrazów, gdzie białe i zamalowane zostaną ułożone w szachownicę.

Następnie obrazki zostaną trwale skręcone/połączone ze sobą i ustawione w pionie już jako jeden obraz.

Uczestnicy na koniec będą mieli za zadanie domalować w białych miejscach (na nowych dołożonych blejtramach) łącząc ze sobą przebiegi kompozycyjne z sąsiadujących z białymi zamalowanymi w etapach wcześniejszych. 

Efektem całego spotkania z malarzem będzie ciekawa modułowa abstrakcyjna praca malarska (duży obraz), a działanie pod okiem Artysty, jak i wszystkie założenia projektu gwarantują wysoką jakość tej pracy, która jest wynikiem wspólnej pracy. 

O projekcie

SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” to projekt obejmujący cykl 4 spotkań z 4 Artystami tworzącymi w Krakowie, którego celem jest wspólne tworzenie obrazu z Uczestnikami. Spotkania będą miały miejsce raz w miesiącu, a ich zwieńczeniem będzie wernisaż wszystkich prac powstałych w toku wydarzenia. 

Zapraszamy do udziału w projekcie SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” wszystkich zainteresowanych sztuką i kulturą. W trakcie spotkań będziecie mogli obserwować i współtworzyć obraz w interakcji z innymi uczestnikami oraz z Artystą, w luźnej, nieoficjalnej atmosferze.

Projekt SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa, pod honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Więcej o projekcie TUTAJ.

Program SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” 2018 

 1. SZTUKA W INTERAKCJI Z MIRĄ SKOCZEK-WOJNICKĄ
  29 lipca (niedziela) 2018 r.

  godz. 10:00 – 16:00
  Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 roku 17a, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 2. SZTUKA W INTERAKCJI Z MARCINEM KOWALIKIEM
  2 września (sobota) 2018 r.

  godz. 10:00 -16:00
  Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 3. SZTUKA W INTERAKCJI Z CECYLIĄ MALIK
  22 września (sobota) 2018 r.
  godz. 11:00 -16:00
  Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 4. SZTUKA W INTERAKCJI Z RAFAŁEM BORCZEM
  13 października (sobota) 2018 r.

  godz. 10:00 – 16:00
  Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 5. SZTUKA W INTERAKCJI – WERNISAŻ PRAC
  28 listopada (sobota) 2018 r.
  godz. 18:00 – 19:00
  ul. Dolnych Młynów 10 / Biała Sala, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ

Dziękujemy naszym Partnerom wspierającym spotkanie z Marcinem Kowalikiem: TVP3 Kraków, RMF Classic, Artinfo.pl, ROXX Agency, Saint-Gobain, Kolorowy Świat Bambino,  Flügger farby – Malowanie może być proste, Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *