Sztuka w interakcji z Cecylią Malik – namaluj z nami wspólny obraz!

Fundacja Laboratorium Sztuki zaprasza do wspólnego malowania dorosłych, dzieci i młodzież na 3 spotkanie „LABORATORIUM Z MISTRZEM” – SZTUKA W INTERAKCJI, które odbędzie się w sobotę 22 września 2018 roku w godzinach 11:00-16:00. Jako że tematem przewodnim pierwszej edycji projektu są szeroko rozumiane „Horyzonty”, razem z artystką i aktywistką Cecylią Malik przyjrzymy się uważnie przyrodzie wokół Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie i rozpościerającym się wokół NCK przecudnej urody ŁĄKOM NOWOHUCKIM.

Mistrz – Cecylia Malik

Każde Spotkanie z Mistrzem w ramach projektu „LABORATORIUM Z MISTRZEM” – SZTUKA W INTERAKCJI jest organizowane z innym artystą, który jest związany z Krakowem lub który tu pracuje. 22 września br. Uczestnicy będą mogli czerpać inspirację z terenu wokół NCK i wspólnie namalować obraz z malarką, performerką, kuratorką, edukatorką i aktywistką Cecylią Malik.

Artystka urodziła się w 1975 roku w Krakowie. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2001 r. obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz absolwentką podyplomowych studiów kuratorskich na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Autorka wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw oraz projektów artystycznych realizowanych w głównej mierze w Krakowie. Wśród nich znajdują się m.in.: „Ikonostas Miasto”, w ramach którego powstały cykle obrazów z fragmentów pospolitych przedmiotów w przestrzeni miasta ułożone na wzór ikon w poliptyki: Okna piwniczne z ulicy Sebastiana, cykl zaworów i studzienek z chodników dzielnicy Kazimierz, czy też żółte tablice zakrywające główne zawory gazowe z ulic Salwatora (2009), „Koncert u Pana Żula” (Galeria Zderzak Kraków, 2010), „365 Drzew” czyli roczna akcja artystyczna, performens w przestrzeni publicznej i 365 fotografii, które uzupełnione o teksty kilkunastu autorów nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazały się w formie książki-albumu pod tym samym tytułem w 2011 r., warsztaty i akcja „Moda na Drzewa” (2011), projekt „6 Rzek” czyli odkrywcza podróż wszystkimi rzekami Krakowa ręcznie zrobioną łódką od granic administracyjnych miasta aż do ujścia w Wiśle razem z ornitologiem Kazimierzem Walaszem, połączony z Wodną Masą Krytyczną w ramach Festiwalu Artboom i konferencją „6 Rzek – instrukcja podróży” w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, z którego powstał cykl fotografii i 6 krótkich filmów dokumentalnych o 6 rzekach Krakowa zrealizowanych z Piotrem Pawlusem (2011-2012), „Obrazy z Lasu Łęgowego” (pracownia w lesie, 2012-2013). Wraz z Justyną Koeke autorka i kuratorka projektu „Ulica Smoleńsk 22/8” (2010) i akcji społeczno-artystycznej w obronie terenów zielonych krakowskiego Zakrzówka „Modraszek Kolektyw” (2011).

Brała udział w 7 Biennale fotografii w Poznaniu „Marginesy” oraz w 11 Biennale Sztuki Współczesnej „Dialogues”
w Petersburgu. Jedna z uczestniczek piątej edycji projektu „Przestrzeń dla Sztuki” dedykowanej prof. Leszkowi Misiakowi w ramach OPEN EYES FESTIVAL 2017 oraz wystawy zbiorowej „Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (2018).

Od 2007 roku współprowadzi Mały Klub Bunkra Sztuki oraz razem z Rozalią Malik tworzy zespół Negradonna.

Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców (2002) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), a także nagród jak „Kulturystka roku” przyznanej przez Radiowy Dom Kultury Programu 3 Polskiego Radia za realizację performatywnego projektu „365 Drzew” i nagrody publiczności „Artystka Roku” w plebiscycie „Odloty Kulturalne” krakowskiej Gazety Wyborczej (2010).

Strona internetowa Artysty: cecyliamalik.pl.

Łąki Nowohuckie na horyzoncie

Łąki Nowohuckie to obszar ponad 57 ha pomiędzy centrum dzielnicy Nowa Huta a brzegiem Wisły.  Niegdyś w tym miejscu w średniowieczu znajdowało się starorzecze Wisły. Na Łąkach występuje przeszło 20 zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych i stwierdzono ponad 370 gatunków roślin kwiatowych, m.in. rzadkie chronione  storczyki krwiste, goździki kropokowane. Występuje tu ponad 37 lęgowych gatunków ptaków, wśród nich zagrożone w skali Europy derkacz, dzierzba gąsiorek i bączek, jak również dwa rzadkie gatunki motyli dziennych – modraszek telejus i modraszek nausitous oraz dwa inne rzadkie gatunki motyli – czerwończyk fioletek i czerwończyk nieparek.

Jako, że tematem przewodnim pierwszej edycji „LABORATORIUM z MISTRZEM” 2018 r. są szeroko rozumiane „Horyzonty” wraz z Mistrzem Artystą Cecylią Malik postanowiliśmy ten zróżnicowany teren Łąk Nowohuckich uczynić miejscem nietypowego spotkania ze sztuką, w ramach którego Uczestnicy będą wspólnie pracować nad obrazami złożonymi z modułów (tj. mniejszych obrazów), wg zarysowanej przez Artystę tematyki, z wąską gamą przygotowanych kolorów, wg podziału ról i doboru kompozycji.

Artysta czuwać będzie nad całością wydarzenia i w efekcie wspólnych prac Uczestników i Artysty  powstaną spersonalizowane moduły, które będzie można położyć obok siebie na podłodze i dzięki zawartych w nich przebiegach kompozycyjnych stworzyć jeden wspólny obraz. Powstałe obrazki zostaną trwale skręcone/połączone ze sobą i ustawione w pionie jako jedna całość.

Efektem spotkania w formie swoistej malarskiej gry integracyjnej będzie jedyna w swoim rodzaju modułowa abstrakcyjna praca malarska w dużym formacie. Jakość powstałej wspólnej pracy zagwarantują działanie Uczestników pod okiem Artysty, przygotowane materiały malarskie, jak i wszystkie założenia projektu Fundacji.

– Celem naszego projektu jest stworzenie zwykłym odbiorcom sztuki możliwość interakcji pomiędzy Artystą i Odbiorcą sztuki w akcie kreacji dzieła.  Chcemy pozbawić  spotkanie ze sztuką aury niedostępności czy oficjalności i zaproponować Uczestnikom spotkanie z człowiekiem. Pośrednio nasz projekt umożliwia edukację artystyczną, co jest bliskie celom naszej Fundacji. Fizycznym efektem tej interakcji jest stworzenie przez Uczestników wspólnego obrazu/dzieła, które jest efektem interakcji Artysta-Uczestnicy. – mówi Joanna Mizińska z Fundacji Laboratorium Sztuki

Bardzo ważna w sztuce jest dla mnie autentyczność i bezkompromisowość. Oprócz samego wizualnego rezultatu projektu tak samo ważna jest dla mnie historia, która mnie inspirowała i która się wydarzyła podczas pracy. Do swoich działań wciągam otaczających mnie ludzi. – mówi Artystka Cecylia Malik i dodaje – Uważam, że o sztuce można mówić prostym językiem i może być zrozumiała i odbierana przez prostych, nieprzygotowanych do tego wcześniej ludzi. Wierzę, że sztuka może mieć wpływ na rzeczywistość, może łączyć ludzi i zmieniać myślenie. 

Zapraszamy do wspólnego czerpania wraz z Cecylią Malik inspiracji z terenu wokół NCK i malowania wraz z naszą Artystką.

Czym jest projekt „LABORATORIUM Z MISTRZEM” – SZTUKA W INTERAKCJI?

LABORATORIUM Z MISTRZEM” – SZTUKA W INTERAKCJI to cykl spotkań ze sztuką, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom Krakowa sztuki artystów związanych z Krakowem poprzez możliwość interakcji pomiędzy artystą i odbiorcą sztuki w akcie kreacji dzieła. Pośrednio projekt umożliwia edukację artystyczną i przybliża uczestnikom sztukę jako proces bliski i realny. Fizycznym efektem tej interakcji jest stworzenie przez Uczestników wspólnego obrazu/dzieła, które jest efektem interakcji Artysta-Uczestnicy. Od decyzji Artysty zależy sposób w jaki poprowadzi interakcję z Uczestnikami. Każde Spotkanie z Mistrzem jest organizowane z innym artystą, który jest związany z Krakowem lub który tu pracuje oraz w innym miejscu w Krakowie i okolicy. Do udziału w każdej z imprez są zapraszani mieszkańcy danej dzielnicy i dzieci oraz młodzież, szczególnie ze środowisk wykluczonych, w tym z domów dziecka, z którymi Fundacja współpracuje. 

Tematem pierwszej edycji „LABORATORIUM z MISTRZEM” 2018 r. są „Horyzonty” rozumiane w dwojaki sposób: dosłownie – jako odniesienie do miasta (w tym Krakowa, w którym się znajdujemy) lub miejsca, w którym żyjemy, a także metaforycznie jako odniesienie do naszego myślenia, kreatywności, do granic, które tworzymy w nas i wokół nas, jako odniesienie do kwestii bardziej metafizycznych, związanych z uprzedzeniami, ograniczeniami, naszymi obawami.

Prace powstałe w ramach projektu zostaną wystawione na wystawie organizowanej przez Fundację. Wystawa zostanie otwarta wernisażem prac z udziałem Mistrzów.

Pomysłodawcą i Organizatorem projektu jest Fundacja Laboratorium Sztuki, której celem jest pomoc młodym twórcom, artystom, a także twórczo uzdolnionym dzieciom i młodzieży, zwłaszcza ze środowisk wykluczonych społecznie.

Artyści współpracujący przy I edycji projektu: Mira Skoczek-Wojnicka, Marcin Kowalik, Cecylia Malik oraz Rafał Borcz.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Partnerami, którzy wspierają projekt są: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, APA POLSKA – producent farb Renesans, St. Majewski – Kolorowy Świat Bambino, Flügger farby – Malowanie może być proste, Saint-Gobain Weber Polska, Saint-Gobain Building Glass, VOLVO – Wadowscy Sp. z o.o., Kubuś, Tymbark, kancelaria prawna GACH MIZIŃSKA, ROXX Agency oraz TVP3 Kraków, RMF Classic, Artinfo.pl.

Spotkanie SZTUKA W INTERAKCJI Z CECYLIĄ MALIK odbędzie się ? 22 września (sobota) w godzinach godz. 11:00 -16:00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie przy al. Jana Pawła II 232. Wstęp wolny.

Link do wydarzenia na Facebooku „Sztuka w interakcji / namaluj obraz z Cecylią Malik”: TUTAJ


DO POBRANIA:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *