SZTUKA W INTERAKCJI z RAFAŁEM BORCZEM – zapraszamy 13 października 2018 r.

Zapraszamy dorosłych i dzieci do wspólnego tworzenia obrazu z Artystą Rafałem Borczem.

Przyjdź i twórz z nami SZTUKĘ W INTERAKCJI. 

KIEDY:
13 października 2018 r. godz. od 11.00 do 15.00

GDZIE:
w Krakowie w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” przy ul. Papierniczej 2

Z KIM?

RAFAŁ BORCZ: Urodził się w 1973 roku w Łańcucie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk P, w 1999 r. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka, aneks z grafiki w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego zaś aneks z rysunku w pracowni prof. Teresa Kotkowskiej-Rzepeckiej. Od 1998 roku zatrudniony na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Tworzy cykle tematyczne: wilki, samochody, przystanki. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także kilkadziesiąt zbiorowych.  W 2000 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a pięć lat później Stypendium Fundacji Grazella. W 2001 roku został laureatem Grand Prix 35 Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień”. Na tym samym biennale zdobywał też dwukrotnie Nagrodę Publiczności oraz w 2013 roku wyróżnienia Gazety Wyborczej oraz Artinfo.pl. Aktualnie bierze udział w wystawie „Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979″ w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK https://mocak.pl/artysci-z-krakowa-generacja-1970-1979. Brał także udział w wystawie Leszek Misiak i uczniowie – Przestrzeń dla Sztuki – OPEN EYES FESTIVAL 2017. Kurator projektu „Przestrzeń dla sztuki”-  Joanna Gościej-Lewińska https://nck.krakow.pl/leszek-misiak-uczniowie-open-eyes-festival/

DLA KOGO?
Dla każdego kto lubi malować lub interesuje go sztuka i tworzenie sztuki – zapraszamy dorosłych, dzieci i młodzież.

Co będziemy robić podczas spotkania SZTUKA W INTERAKCJI z RAFAŁEM BORCZEM?

Dla Rafała Borcza istotną częścią życia jest dziki bieszczadzki las. Jak wiemy, od samego Artysty co roku wyjeżdża w Bieszczady, z dala od cywilizacji, by tworzyć.

„Tam nad Soliną, gdzie zachodzące słońce wyznacza koniec dnia, a w nocy widać Drogę Mleczną i słychać odgłosy zwierząt, człowiek czuje, że nie jest panem świata. Mariola Mariola Wawrzusiak scuplture i Rafał mają wielki szacunek dla przyrody, nie boją się dzikich zwierząt i doskonale czują się w objęciach bezwzględnej i bezlitosnej natury, co doskonale widać w ich pracach. Wszystko, co inspiruje tych artystów dzieje się w dzikim lesie, głównie nocą lub o świcie, gdy zasypiają dzienne stworzenia, a budzą się sowy i nietoperze”. – tak o twórczości Rafała Borcza pisze Marcin Bienenda, kurator wystawy „Tam, gdzie sowy śpią” w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, która zakończyła się 30 września br.

Podczas spotkania będziemy więc malować DZIKI LAS I ZWIERZĘTA.

Dzika przyroda to nasz „skarb. Mało jest na świecie miejsc, w których żyje tak różnorodna flora i fauna jak w polskich lasach. Zamieszkują je w odwiecznej symbiozie wielkie i dumne bieszczadzkie jelenie, stada wilków, żubry, dziki, rysie i żbiki. Gnieżdżą się tu orły, sójki i puchacze. Mieszkają w nich miliardy mrówek, pszczół, żuków i motyli, a także prastare gady: jaszczurki, żmije i zaskrońce. My również pochodzimy z lasu i wszystkie żywe istoty to nasza rodzina. Kochajmy je i dbajmy o nie. A podczas spotkania SZTUKA W INTERAKCJI namalujmy je wszystkie na wielkim obrazie – w dzikim lesie, ich królestwie.

Działanie pod okiem Artysty, jak i wszystkie założenia projektu gwarantują wysoką jakość tej pracy, która będzie wynikiem wspólnej pracy.

„Jego obrazy pozwalają „(…) zobaczyć to, czego inni nie widzą, bo właśnie śpią. Dzikie sowy bez głów, niebo nakrapiane ledowymi gwiazdami. Zanurzyć się w wilgotnym przełomie nocy, w gęstej, mlecznej mgle. Podejrzeć ostatni neon księżyca i pierwsze bliki bladego jeszcze słońca” – tak o malarstwie Rafała Borcza napisała Karolina Jaklewicz, kuratorka wystawy jego prac „Bezsenność” w Galeria Sztuki Socato.

Wg nas malarstwo Rafała Borcza jest pełne wrażliwości i uważnego zapatrzenia w siłę i magię przyrody.

Razem z Rafałem Borczem Uczestnicy będą mieli okazję malować na dużych płótnach.

Wspólne malowanie to cel naszego projektu – razem tworzymy i się inspirujemy.

Zapraszamy na spotkanie z Artystą i wspólne malowanie obrazu.

O projekcie

SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” to projekt obejmujący cykl 4 spotkań z 4 Artystami tworzącymi w Krakowie, którego celem jest wspólne tworzenie obrazu z Uczestnikami. Spotkania będą miały miejsce raz w miesiącu, a ich zwieńczeniem będzie wernisaż wszystkich prac powstałych w toku wydarzenia. 

Zapraszamy do udziału w projekcie SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” wszystkich zainteresowanych sztuką i kulturą. W trakcie spotkań będziecie mogli obserwować i współtworzyć obraz w interakcji z innymi uczestnikami oraz z Artystą, w luźnej, nieoficjalnej atmosferze.

Projekt SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa, pod honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Więcej o projekcie TUTAJ.

Program SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” 2018 

 1. SZTUKA W INTERAKCJI Z MIRĄ SKOCZEK-WOJNICKĄ
  29 lipca (niedziela) 2018 r.

  godz. 10:00 – 16:00
  Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 roku 17a, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 2. SZTUKA W INTERAKCJI Z MARCINEM KOWALIKIEM
  2 września (sobota) 2018 r.

  godz. 10:00 -16:00
  Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 3. SZTUKA W INTERAKCJI Z CECYLIĄ MALIK
  22 września (sobota) 2018 r.
  godz. 11:00 -16:00
  Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 4. SZTUKA W INTERAKCJI Z RAFAŁEM BORCZEM
  13 października (sobota) 2018 r.

  godz. 10:00 – 16:00
  Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 5. SZTUKA W INTERAKCJI – WERNISAŻ PRAC
  28 listopada (sobota) 2018 r.
  godz. 18:00 – 19:00
  ul. Dolnych Młynów 10 / Biała Sala, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ

Dziękujemy naszym Partnerom wspierającym spotkanie z Rafałem Borczem m.in. „Art-Ram Edward Kudyba” za olbrzymie płótna, St. Majewski – Kolorowy Świat Bambino, APA POLSKA – producentowi farb Renesans, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *