„HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” – Pierwsza akwarela abstrakcyjna Wassilego Kandinsky’ego – zapraszamy 18 maja 2019 r.

Punktem wyjścia pierwszego spotkania w ramach projektu LABORATORIUM KREATYWNOŚCI – „HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” będzie PIERWSZA AKWARELA ABSTRAKCYJNA Wassilego Kandinskiego.

Kiedy: 18 maja 2019 r. w godzinach od 10:30 do 12:30
Gdzie: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
Dla kogo: dla dzieci od 4 do 13 lat

Podczas warsztatów dzieci będą uczyły się techniki związanej z malowaniem akwarelami.

Wassily Kandinsky jest pionierem abstrakcji. Sztuka abstrakcyjna powstała w 1910 roku dzięki jego nowoczesnemu i eksperymentalnemu podejściu do malarstwa. Malarstwo to pragnęło wyzwolić się od dominacji tematu, odchodząc od naśladowania natury. Powstał nowoczesny, mający wybitny wpływ na późniejsze losy sztuki sposób myślenia o malarstwie.

Przypadkowe spojrzenie na własny obraz, zawieszony do góry nogami, natchnęło Wassilego Kandinsky’ego do stworzenia w 1910 r. tzw. pierwszej abstrakcyjnej akwareli. Rosjanin Obraz ten zainspiruje nas do wymyślenia własnych abstrakcyjnych dzieł. Podczas spotkania spróbujemy na 127 sposobów uruchomić abstrakcyjne myślenie. Będziemy stawać na głowie, zmyślać historie i słuchać muzyki. Przekonamy się czy łatwo jest namalować coś co nie istnieje lub coś co nie jest żadnym przedmiotem. Stworzymy bardzo dynamiczne i roztańczone akwarele.

Nasze pierwsze warsztaty z cyklu LABORATORIUM KREATYWNOŚCI„HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” za punkt wyjścia będą miały zatem abstrakcję. Co zrobić, by zrozumieć malarstwo abstrakcyjne? Odpowiada Wassily Kandinsky: „Użycz uszy muzyce, otwórz oczy na obrazy i… przestań myśleć! Zapytaj tylko siebie, czy te prace pozwoliły ci przechadzać się po dotychczas nieznanym świecie. Jeśli odpowiedź brzmi tak, to czego chcesz więcej?”

Według Kandynskiego podstawowym celem sztuki jest poszukiwanie i wyzwolenie tkwiących w człowieku sił duchowych. Zatem prawdziwa sztuka powstaje dopiero wówczas, gdy twórca działa pod wpływem „konieczności wewnętrznej”, kiedy jego malarstwo staje się wyrazem potężnego ładunku emocji. Będzie więc emocjonalnie i mega kreatywnie.

Chcecie dowiedzieć się więcej i przekonać jak u nas jest inspirująco? Zapraszamy dzieci i młodzież już 18 maja od 10.30 do 12.30 do Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki na warsztaty kreatywności organizowane przez Fundację Laboratorium Sztuki.

Warsztaty poprowadzi Joanna Zbela – niesamowita edukatorka, pedagożka i specjalistka ds. podróży w czasie. Lubi wszystkie kolory, duże konstrukcje i marzy o tym, aby któregoś dnia zostać kangurem. Na co dzień wymyśla zwariowane zajęcia dla dzieci w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Współtworzy też ściśle tajny kolektyw edukacyjny Oko i Ucho.

UWAGA: LICZBA MIEJSC OGRANICZONA – warunkiem jest wcześniejszy zapis poprzez FB Laboratorium Sztuki lub poprzez wysłanie maila na adres fundacja@fls.org.pl i uzyskanie potwierdzenia. Osoby niezarejestrowane, które zjawią się w godzinie rozpoczęcia wydarzenia będą mogły wziąć udział w razie dostępności miejsc.

Zgłoszenie udziału dziecka w warsztatach jest równoznaczne z udzieleniem zgody na fotografowanie i filmowanie podczas zajęć oraz publikację zdjęć i filmu na stronie internetowej Fundacji Laboratorium Sztuki oraz na jej profilach społecznościowych.

Projekt LABORATORIUM KREATYWNOŚCI – „HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa.

Więcej o projekcie TUTAJ.


SPRAWDŹ TAKŻE:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *