SZTUKA W INTERAKCJI z MIKOŁAJEM REJSEM – zapraszamy 15 września 2019 r.

Zapraszamy dorosłych i dzieci do wspólnego tworzenia obrazu z Artystą Mikołajem Rejsem.

Przyjdź i twórz z nami SZTUKĘ W INTERAKCJI. 

KIEDY:
15 września 2019 r. godz. od 11.00 do 14.00

GDZIE:
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przy ul. Lipowej 4 – będziemy malować na zewnątrz, koło Biblioteki

Z KIM?

MIKOŁAJ REJS: Aktywnie działa w sferze sztuki ulicy, zajmuje się również edukacją artystyczną, społeczną funkcją sztuki ulicy, zaangażowany w krajowe oraz międzynarodowe projekty dotyczące street artu. Kurator wystaw street artowych, w 2016 dzielił się swoim doświadczeniem na TEDxPiotrkowskaStreet w Łodzi.  Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu m.in. Brain Damage 2003, 2005 Meetings of Styles, Lublin 2011-2013; Street Art Festival Katowice 2011, projekt 40/40, Warszawa. Liczne publikacje w albumach i czasopismach o sztuce i fotografii. Współtwórca projektów artystycznych i edukacyjnych m.in.: Drogi do wolności MOCAK Kraków (2011); polsko-ukraińsko-mołdawski projekt ARTDROME Ługańsk (2012); Between the Wall, Legnica (2012); „Zdearzenia” Pałac Młodzieży oraz BWA Tarnów (2014); „Back to the primitive” Małopolski Ogród Sztuki, Kraków (2016); “20 lat domu krakowskiego oraz norymberskiego”, Kraków-Norymberga (2016). Uczestnik wystaw zbiorowych: „Bonarka” Centrum Sztuki Współczensej Solvay, Krakow (2004); „Graffiti vs Street Art” – Zachęta, Lublin (2011); Mito Gallery, Warszawa (2015); Young Polish Art, Limerick, Irlandia (2015). Autor wystaw indywidualnych: „Urban Chapels” galeria Onamato, Kraków (2013); ‘NOUMEN’ Art Agenda Nova Kraków (2014); ‘Duchacy’ Mimika-Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków (2015), ‘Habitat’ Urban Spree Gallery, Berlin (2016). Jego prace znajdują się min. w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Strona internetowa Artysty: mikolajrejs.com.

DLA KOGO?
Dla każdego kto lubi malować lub interesuje go sztuka i tworzenie sztuki – zapraszamy dorosłych, dzieci i młodzież.

Co będziemy robić podczas spotkania SZTUKA W INTERAKCJI z MIKOŁAJEM REJSEM?

Wspólnie z Artystą Mikołajem Rejsem będziemy malować UNISWERSY, zainspirowani jego flagowym projektem pod takim samym tytułem. 

Tym razem nasz Artysta zajmuje się street artem, ale w nietypowym wydaniu. Jest m.in. autorem wielu, wielu murali w Krakowie i nie tylko. Tematyka tworzonych przez niego prac jest zatopiona w ludowych mitach. Jego murale są zamieszkane przez leśne bóstwa, dziwożony inne fantastyczne stwory. Kreuje bardzo klimatyczne światy w przestrzeniach zapomnianych przez ludzi.

Sztuka street artu to zjawisko, w którym sztuka znajduje się na ulicy bo wychodzi poza znane dotąd ramy galerii, muzeów czy ogólnie pojętych zamkniętych przestrzeni.

Co tworzą twórcy street art’u?

Street art to graffiti, w tym murale – wielkoformatowe obrazy wykonywane na budynkach, rzeźba, wlepki, plakaty, projekcje wideo czy instalacje artystyczne znajdujące się w miejscach publicznych.

Artyści street artu często tworzą swoje prace w nie-artystycznym otoczeniem, skłaniając przechodniów – głównych odbiorców – do przemyśleń, czy chociażby zatrzymania się na chwilę w codziennymi biegu. Bo #sztukaniegryzie i #sztukajestblisko.

Tym razem zatem będziemy malować ludzi jako wszechświaty.

Ludzie jako tacy są sami w sobie wszechświatami. Dlaczego? Bo noszą w sobie rzeczy-światy, które ich budują. Dla kogoś światem może być muzyka, ludzie z ich otoczenia, przyjaciele, zwierzęta etc.

Wejdziemy w świat Mikołaja Rejsa, który w pierwszej kolejności namaluje dla Uczestników na dużym formacie szablony swoich postaci, które najprawdopodobniej będą przypominać portale/okna, przez które będzie widać kosmos.

Uczestników zaprosimy natomiast do wypełnienia przygotowanych szablonów postaci, namalowania tego co Wam w duszy gra, symboli, myśli czy to co chcielibyście by te postaci wypełniało, tzn. pozytywne wartości, które nas budują. Zarówno na poziomie rodziny, wychowania, otoczenia, rzeczy, które doświadczamy, uczymy się, a to kształtuje nas. 

Przyjdź, weź udział w malarskiej grze integracyjnej i ćwicz swoją kreatywność. 

Namaluj z nami wspólny obraz!

Namaluj z nami Twój wszechświat.

Namaluj z nami UNIWERSY 🙂

W każdym drzemie artysta i tylko czeka żeby się ujawnić, a jeśli ujawnić to w wielkim stylu street art! 

Wielki muralo-obraz z serii „Uniwersy” czeka na stworzenie. Już 15 września od 11.00 zapraszamy na nasze wydarzenie – wspólne malowanie wspólnego muralu (choć na płótnie) w przestrzeni przed MOCAK-iem.

Dzięki naszym Partnerom dla Uczestników przewidziany jest także konkurs.

Na Zwycięzców czekają wspaniałe nagrody! Co trzeba zrobić, aby wygrać?

Wśród osób, które przyjdą na nasze wydarzenie Sztuka w interakcji / namaluj obraz z Mikołajem Rejsem i dodadzą w social mediach zdjęcie ze spotkania oznaczone #LaboratoriumSztuki – zostaną rozlosowane super nagrody w postaci: 2 podobrazi firmy Renesans, 2 tub farby akrylowej firmy Renesans, pisaków i bloku Bambino.

O projekcie

SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” to projekt obejmujący cykl 4 spotkań z 4 Artystami tworzącymi w Krakowie, którego celem jest wspólne tworzenie obrazu z Uczestnikami. Spotkania będą miały miejsce raz w miesiącu, a ich zwieńczeniem będzie wernisaż wszystkich prac powstałych w toku wydarzenia. 

Zapraszamy do udziału w projekcie SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” wszystkich zainteresowanych sztuką i kulturą. W trakcie spotkań będziecie mogli obserwować i współtworzyć obraz w interakcji z innymi uczestnikami oraz z Artystą, w luźnej, nieoficjalnej atmosferze.

Projekt SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa, pod honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Więcej o projekcie TUTAJ.

Program SZTUKA W INTERAKCJI – „LABORATORIUM Z MISTRZEM” 2019 

 1. SZTUKA W INTERAKCJI Z KAJĄ SOLECKĄ
  11 maja (sobota) 2019 r.
  godz. 11:00 – 14:00
  Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 2. SZTUKA W INTERAKCJI Z BERENIKĄ KOWALSKĄ
  15 czerwca (sobota) 2019 r.
  godz. 11:30 – 14:00
  HEVRE, ul. Meiselsa 18, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ
 3. SZTUKA W INTERAKCJI Z MIKOŁAJEM REJSEM
  15 września 2019 r. (niedziela)
  godz. 11:00 – 14:00
  MOCAK, ul. Lipowa 4, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ.
 4. SZTUKA W INTERAKCJI Z DARIUSZEM MILCZARKIEM
  21 września (sobota) 2019 r.
  godz. 11:00 – 14:00
  Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
  Link do wydarzenia TUTAJ

Dziękujemy naszym Partnerom wspierającym spotkanie z Mikołajem Rejsem: APA POLSKA – producentowi farb Renesans, Maspex – producentowi soków Kubuś, firmie Fartus za fartuszki, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ROXX Agency.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *