„HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” – zainspirowani obrazem „Lot Mew” namalujemy zimę według Maxa Ernsta – zapraszamy 15 lutego 2020 r.

Punktem wyjścia pierwszego spotkania w nowym 2020 r. ramach projektu LABORATORIUM KREATYWNOŚCI – „HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” będzie obraz Maxa Ernsta „Lot Mew”.

Kiedy: sobota 15 lutego 2020 r. w godzinach od 10:30 do 12:00
Gdzie: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
Dla kogo: dla dzieci od 4 do 13 lat

Nasze warsztaty będą zbudowane tym razem wokół lodu, śniegu i zimy. Nie ma zimy wokół – sztuka pozwoli nam zrobić ją samemu 🙂  

Przeniesiemy się więc w miejsce, gdzie wszystko będzie zamrożone, przykryte szronem i śniegiem.

Nie będzie tam ciemnych intensywnych kolorów.

Nie będzie żadnych ciepłych odcieni, nawet słońce będzie świeciło zimnym światłem.

W pierwszej części warsztatów dzieci wykonywać będą wspólną pracę jak wyobrażają sobie tę krainę – dużych rozmiarów panoramę, zawieszone na ścianach lub leżące na podłodze, na kartonach przy pomocy lodowych akwareli i lodowych farb i na podobraziach firmy Renesans.

Następnie każde dziecko namaluje własną pracę inspirowaną obrazem Maxem Ernstem i malowana będzie nie pędzlem, ale… zobaczycie sami 🙂

Max Ernst to niemieckiego pochodzenia malarz, rzeźbiarz, grafik i poeta, który jest jednym z najważniejszych przedstawicieli dadaizmu i surrealizmu. Inspirował się teksturami, ilustracjami i zwykłymi rzeczami i zmieniał ich znaczenie. Ujawnił nieświadomy i poszukiwany świat snów. Zaliczany jest do grona najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli malarstwa surrealistycznego oraz działającego w kręgu dadaizmu – stylu, który zakładał odrzucenie tradycji oraz swobodę artystycznego wyrazu. Dadaiści tworzyli abstrakcyjne, skomplikowane dzieła, których charakterystyczną cechą było połączenie tematów, form i gatunków. Podobnie jak jego ojciec, Max Ernst nigdy nie uczył się malarstwa. Jego twórczość obfitowała w wynalazki, które dla sztuki były przełomowe. Pierwszym z nich było opracowanie nowej techniki wykonywania obrazów – collage. Dla Ernsta technika ta była metodą „odnowienia” sztuki.

Warsztaty poprowadzi Zuzanna Surma – absolwentka studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie przygotowała dyplom edukacyjny pt. Rzecz o rzeczywistości – książka artystyczna wraz z propozycją działań twórczych pod kierunkiem prof. Adama Brinckena, oraz aneksy artystyczne z malarstwa i ceramiki. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku etnologia i antropologia kulturowa na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej z dyplomem z ceramiki, wikliny i koronki. Uczęszczała do pracowni malarskiej prof. Janusza Matuszewskiego i dr Katarzyny Makieły-Organisty. W swoich działaniach artystycznych podejmuje temat martwych natur.

UWAGA: LICZBA MIEJSC OGRANICZONA – warunkiem jest wcześniejszy zapis poprzez FB Laboratorium Sztuki lub poprzez wysłanie maila na adres fundacja@fls.org.pl i uzyskanie potwierdzenia. Osoby niezarejestrowane, które zjawią się w godzinie rozpoczęcia wydarzenia będą mogły wziąć udział w razie dostępności miejsc.

REJESTRACJA: evenea.pl

Zgłoszenie udziału dziecka w warsztatach jest równoznaczne z udzieleniem zgody na fotografowanie i filmowanie podczas zajęć oraz publikację zdjęć i filmu na stronie internetowej Fundacji Laboratorium Sztuki oraz na jej profilach społecznościowych.

Projekt LABORATORIUM KREATYWNOŚCI – „HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa.


Więcej o projekcie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *