Nasi Artyści

Berenika Kowalska

Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała 2014 r. w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. W 2010 r. studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Leona Tarasewicza, w ramach wymiany międzyuczelnianej „MOST” dla najlepszych studentów. W 2011 r. ukończyła studia w międzywydziałowej Otwartej Pracowni Projektowania Mody. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. w 2014 r. otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2015-2017 reprezentuje Polskę na Europejskim Biennale Młodych (JCE / JEUNE CREATION EUROPEENNE ). Mieszka i pracuje w Warszawie. „Malarstwo figuratywne, jakie uprawiałam wcześniej, było jakoś tam narracyjne. Stała za nim historia, którą odbiorca poniekąd musiał zrozumieć. Ukryte symbole, opowieść – dlaczego akurat to zostało namalowane i co się za tym kryje. Przejście do abstrakcji pozbawiło mnie tej narracji, ale i mnie od niej uwolniło! To było przejście ze świata zewnętrznego w wewnętrzny, ze świata rozumienia sztuki do świata odczuwania jej. Dziś stoję w kontrze do odbierania malarstwa poprzez rozum” tak w rozmowie z Martyną Bunda mówi o swoim malarstwie sama Berenika Kowalska. Strona internetowa Artystki: berenikakowalska.com.

 

Cecylia Malik

Malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Artystka urodziła się w 1975 roku w Krakowie. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2001 r. obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz absolwentką podyplomowych studiów kuratorskich na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka i tworzy w Krakowie. Autorka wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw oraz projektów artystycznych realizowanych w głównej mierze w Krakowie. Wśród nich znajdują się m.in.: „Ikonostas Miasto”, w ramach którego powstały cykle obrazów z fragmentów pospolitych przedmiotów w przestrzeni miasta ułożone na wzór ikon w poliptyki: Okna piwniczne z ulicy Sebastiana, cykl zaworów i studzienek z chodników dzielnicy Kazimierz, czy też żółte tablice zakrywające główne zawory gazowe z ulic Salwatora (2009), „Koncert u Pana Żula” (Galeria Zderzak Kraków, 2010), „365 Drzew” czyli roczna akcja artystyczna, performens w przestrzeni publicznej i 365 fotografii, które uzupełnione o teksty kilkunastu autorów nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazały się w formie książki-albumu pod tym samym tytułem w 2011 r., warsztaty i akcja „Moda na Drzewa” (2011), projekt „6 Rzek” czyli odkrywcza podróż wszystkimi rzekami Krakowa ręcznie zrobioną łódką od granic administracyjnych miasta aż do ujścia w Wiśle razem z ornitologiem Kazimierzem Walaszem, połączony z Wodną Masą Krytyczną w ramach Festiwalu Artboom i konferencją „6 Rzek – instrukcja podróży” w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, z którego powstał cykl fotografii i 6 krótkich filmów dokumentalnych o 6 rzekach Krakowa zrealizowanych z Piotrem Pawlusem (2011-2012), „Obrazy z Lasu Łęgowego” (pracownia w lesie, 2012-2013). Wraz z Justyną Koeke autorka i kuratorka projektu „Ulica Smoleńsk 22/8” (2010) i akcji społeczno-artystycznej w obronie terenów zielonych krakowskiego Zakrzówka „Modraszek Kolektyw” (2011). Brała udział w 7 Biennale fotografii w Poznaniu „Marginesy” oraz w 11 Biennale Sztuki Współczesnej „Dialogues” w Petersburgu. Jedna z uczestniczek piątej edycji projektu „Przestrzeń dla Sztuki” dedykowanej prof. Leszkowi Misiakowi w ramach OPEN EYES FESTIVAL 2017 oraz wystawy zbiorowej „Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (2018). Od 2007 roku współprowadzi Mały Klub Bunkra Sztuki oraz razem z Rozalią Malik tworzy zespół Negradonna. Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców (2002) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), a także nagród jak „Kulturystka roku” przyznanej przez Radiowy Dom Kultury Programu 3 Polskiego Radia za realizację performatywnego projektu „365 Drzew” i nagrody publiczności „Artystka Roku” w plebiscycie „Odloty Kulturalne” krakowskiej Gazety Wyborczej (2010). Strona internetowa Artysty: cecyliamalik.pl.

 

Dariusz Milczarek

Urodził się w 1985 roku w Radomiu. W 2011 roku z wyróżnieniem obronił pracę magisterską na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2017 uzyskał stopień doktora. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami jak stypendium Janiny Kraupe-Świderskiej w 2009 roku, główną nagrodą w konkursie na plakat do sztuki Juliusza Słowackiego Beatrix Cenci zorganizowanym przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Był również laureatem Grand Prix ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Franciszki Eibish w 2012 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 roku oraz Prezydenta Miasta Krakowa w 2012 roku. Jego obrazy znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Strona internetowa Artysty: dariuszmilczarek.blogspot.com.

 

Kaja Solecka

Absolwentka ASP w Krakowie w pracowni prof. Janusza Tarabuły. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. W dorobku artystycznym ma 15 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, m. in. Austrii, Niemczech. Brała udział w wystawach międzynarodowych w kraju oraz Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Francji, Maroku. Jej obrazy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Anglii, we Włoszech i na Florydzie w USA. W jej twórczości abstrakcyjne elementy spotykają się z ludzką postacią zanurzoną jakby w przestrzeni płótna. Koliste formy autonomicznie organizują pole obrazu, wchodząc w relację z fakturowymi, organicznymi i często przypadkowymi strukturami. Artystka przywiązana jest do przestrzeni wyobrażonej, iluzji, nierozstrzygania podziałów płaszczyzny. Abstrakcyjne formy mają swój ciężar, objętość, zajmują różne miejsca w iluzorycznej głębi obrazów. Pomarszczona powierzchnia farby przypominać może skórę, cielesną powłokę skrywającą pod sobą uśpione, zagadkowe motywy. Malarstwo Kaji Soleckiej pełne jest plastycznej wrażliwości na formę i kolor. Artystka przedmiotem swoich artystycznych zainteresowań czyni kobietę i otaczającą ją przestrzeń, z aurą zadumy. „W twórczości Kaji Soleckiej lapidarne geometryczne układy ożywione zostają niespokojną tkanką malatury. Abstrakcyjne elementy spotykają się z wyobrażoną cielesnością – fragmentem ludzkiej postaci, zanurzonej jak gdyby w przestrzeni płótna, niekiedy koliste formy autonomicznie organizują pole obrazu, wchodząc w relację z fakturowymi, organicznymi i często przypadkowymi strukturami” – czytamy na stronie Galeria Grüning, w której Kaja Solecka wystawia swoje prace.

 

Marcin Kowalik

Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 r. zdobył stopień doktora, a w 2017 roku tytuł doktora habilitowanego. Obecnie jest asystentem w jego pracowni. Artysta mieszka i tworzy w Krakowie. Znajduje się w czołówce plebiscytu „Rzeczpospolitej” – „Kompas Młodej Sztuki”. Warstwa tematycznych zainteresowań Kowalika zamyka się w kilku cyklach, które nieprzerwanie realizuje: „Przestrzeń podróży”, „Pejzaż w pudełku”, „Nieznane królestwo”, „Back to Basics”, „Faza lustra”. Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, Borowik Collection, Clifford Chance Collection i licznych małych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Teraz zaprasza do wspólnego tworzenia mieszkańców Krakowa. Strona internetowa Artysty: kowalik.art.pl.

 

Mikołaj Rejs

Aktywnie działa w sferze sztuki ulicy, zajmuje się również edukacją artystyczną, społeczną funkcją sztuki ulicy, zaangażowany w krajowe oraz międzynarodowe projekty dotyczące street artu. Kurator wystaw street artowych, w 2016 dzielił się swoim doświadczeniem na TEDxPiotrkowskaStreet w Łodzi.  Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu m.in. Brain Damage 2003, 2005 Meetings of Styles, Lublin 2011-2013; Street Art Festival Katowice 2011, projekt 40/40, Warszawa. Liczne publikacje w albumach i czasopismach o sztuce i fotografii. Współtwórca projektów artystycznych i edukacyjnych m.in.: Drogi do wolności MOCAK Kraków (2011); polsko-ukraińsko-mołdawski projekt ARTDROME Ługańsk (2012); Between the Wall, Legnica (2012); „Zdearzenia” Pałac Młodzieży oraz BWA Tarnów (2014); „Back to the primitive” Małopolski Ogród Sztuki, Kraków (2016); “20 lat domu krakowskiego oraz norymberskiego”, Kraków-Norymberga (2016). Uczestnik wystaw zbiorowych: „Bonarka” Centrum Sztuki Współczensej Solvay, Krakow (2004); „Graffiti vs Street Art” – Zachęta, Lublin (2011); Mito Gallery, Warszawa (2015); Young Polish Art, Limerick, Irlandia (2015). Autor wystaw indywidualnych: „Urban Chapels” galeria Onamato, Kraków (2013); ‘NOUMEN’ Art Agenda Nova Kraków (2014); ‘Duchacy’ Mimika-Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków (2015), ‘Habitat’ Urban Spree Gallery, Berlin (2016). Jego prace znajdują się min. w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Strona internetowa Artysty: mikolajrejs.com.

 

Mira Skoczek-Wojnicka

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1984 roku w pracowni wklęsłodruku i litografii). W 1994 roku podjęła studia podyplomowe w zakresie konserwacji architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Uprawia malarstwo, rysunek i projektowanie graficzne. Trzykrotnie wyróżniona w konkursie na „Najlepszą grafikę miesiąca”, Grand Prix w 1999 roku za grafikę „Rozmowa w katedrze”; w 2000 roku Nagroda „Złota Rama” w Krakowie w konkursie „Mały obraz”; w 2001 roku wyróżnienie w XIX Premio Firenze w kategorii eco da moderna za obraz „Fresk dla Leonarda”; w 2002 roku II nagroda w XX Premio Firenze w kategorii mostra virtuale za grafikę „Terra vecchia”; 2002 roku wyróżnienie w konkursie „Muzyka w malarstwie” – Tychy, za obraz „Melancholia dla keith`a Jarret” a z infantkami”. Swoje prace prezentowała na około 45 wystawach indywidualnych i około 100 zbiorowych w Polsce, Hiszpanii, Holandii, Włoszech i Niemczech. Strona internetowa Artystki: wojnicka.art.pl.

 

Rafał Borcz

Urodził się w 1973 roku w Łańcucie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk P, w 1999 r. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka, aneks z grafiki w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego zaś aneks z rysunku w pracowni prof. Teresa Kotkowskiej-Rzepeckiej. Od 1998 roku zatrudniony na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Tworzy cykle tematyczne: wilki, samochody, przystanki. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także kilkadziesiąt zbiorowych.  W 2000 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a pięć lat później Stypendium Fundacji Grazella. W 2001 roku został laureatem Grand Prix 35 Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień”. Na tym samym biennale zdobywał też dwukrotnie Nagrodę Publiczności oraz w 2013 roku wyróżnienia Gazety Wyborczej oraz Artinfo.pl. Aktualnie bierze udział w wystawie „Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979″ w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK https://mocak.pl/artysci-z-krakowa-generacja-1970-1979. Brał także udział w wystawie Leszek Misiak i uczniowie – Przestrzeń dla Sztuki – OPEN EYES FESTIVAL 2017. Kurator projektu „Przestrzeń dla sztuki”-  Joanna Gościej-Lewińska https://nck.krakow.pl/leszek-misiak-uczniowie-open-eyes-festival/

 


PRZEJDŹ DO STRON:


Aktualne informacje dotyczące podejmowanych działań i inicjatyw podajemy na bieżąco w AKTUALNOŚCI oraz w social mediach na oficjalnym profilu Fundacji na Facebooku facebook.com/Laboratorium-Sztuki i fanpage projektu LABORATORIUM KREATYWNOŚCI – „HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” facebook.com/Laboratorium-Kreatywnosci oraz Instagramie @laboratorium_sztuki.